- Pantalla 6.5" Super AMOLED
- Procesador Exynos 1280 (5 nm)
- 4GB de RAM, 128GB de almacenamiento
- Cámara trasera cuádruple 64MP + 12MP + 5MP + 5MP y frontal de 32MP
- Batería de 5000 mAh
- Tecnología 5G
Samsung
Teléfono Celular Galaxy A53, 128GB, Celeste


































₡212,700
Fuera de inventario

Samsung Teléfono Celular Galaxy A53, 128GB, Celeste
Fuera de inventario
₡212,700
¿Por qué comprar con Unimart?
Garantía y respaldo local
Excelente servicio
Los mejores precios
Alternativas Recomendadas
Descripción
Características
General
| Marca | Samsung |
| Modelo | Galaxy A53 |
| Número de modelo | SM-A536ELBDGTO, SM-A536EZWDGTO, SM-A536EZKDGTO, SM-A536EZODGTO |
| Colores disponibles | Celeste, Blanco, Negro, Naranja |
| Dimensiones | 15.96 x 7.48 x 0.81 cm |
| Peso | 189 g |
Sistema
| Sistema operativo | Android 12, One UI 4.1 |
| CPU | Exynos 1280 (5 nm) Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 |
| Capacidad de memoria RAM | 4GB |
| ROM | 128GB |
| Sensores | Huella digital (debajo de la pantalla, óptica) Acelerómetro Giroscopio Brújula Barómetro |
| Resistencia al polvo y a las salpicaduras |
IP67 |
| Detección de proximidad virtual | Sí |
Pantalla
| Tipo de pantalla | Súper AMOLED |
| Tamaño de pantalla | 6.5" |
| Resolución de pantalla | 1080 x 2400 p |
| Relación de aspecto |
20:9 |
| Protección | Cristal Corning Gorilla 5 |
Redes
| Bluetooth | Sí, V5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Sí, con A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
Cámara
| Tipo de cámara | Cámara quíntuple (una frontal y cuatro traseras) |
| Tipo de flash | Flash LED, panorama, HDR |
| Cámara trasera | - 64 MP, f/1,8, 26 mm (gran angular), 1/1,7X", 0,8 µm, PDAF, OIS - 12 MP, f/2,2, 123˚ (ultra gran angular), 1,12 µm - 5 MP, f/2,4, (macro) - 5 MP, f/2.4, (profundidad) |
| Grabación de la cámara trasera |
4K@30fps, 1080p@30/60fps; EIS giroscópico |
| Cámara frontal | - 32 MP, f/2,2, 26 mm (ancho), 1/2,8", 0,8 µm |
| Grabación de la cámara frontal | 4K@30fps, 1080p@30fps |
Conectividad
| Compartimiento de tarjeta SIM | SIM única (Nano-SIM) o SIM dual híbrida (Nano-SIM, modo de espera dual) |
| Salida audio 3,5 mm | No |
| Micrófono | Sí |
| Altavoz | Sí, con altavoces estéreo |
| Interfaz USB | USB tipo C 2.0, USB portátil |
Media
| FM radio | No |
Batería
| Tipo de batería | Li-Po |
| Capacidad | 5000 mAh, no extraíble |
| Carga rápida |
25W |
En la Caja
- 1x Samsung Teléfono Celular Galaxy A53, 128GB
- 1x Cable USB Tipo C
- 1x Herramienta de extracción
- 1x Manual de usuario
Garantía & Otros
| Garantía | 1 año por defectos de fabrica |
| Peso | 0.189kg |
| SKU | UM00F17H |
| Publicado en Unimart.com | 24-01-26 |
| Feedback | ¿Viste un precio más bajo? Queremos saber. |
Categorías relacionadas:
Opiniones & Preguntas
4.5
7310 opiniones
5
4
3
2
1
PowerPlanetOnline
Fantástica y muy recomendable experiencia de compra. Fácil, segura y rápida. El producto llegó en perfectas condiciones y en el dia previsto.
hace 1 año
Verizon Wireless
The phone is fine. It is stellar that it has an expansion slot for a memory card, which is why I got this model. The camera seems to be better than my last Galaxy phone. The most annoying thing about it is that the home button is right below the space bar when typing and it is very sensitive,...
hace 3 años
Amazon
I had to purchase a cheaper Samsung after losing my phone out on the highway. Works great and performs as expected. Screen isn't as nice as the S series, but you can hardly tell, but for the price you can't beat this phone. If you have to replace a phone still under contract I would suggest the A53.
hace 1 año
Verizon Wireless
Ive been using Samsung for a while now since started with S8+ then S9+ and loved them both so have stuck with Samsung. Recently I switched from using the Samsung A03's since it was unusable for me but I am a heavy user and A53 has kept up for the most part so far the first thing I noticed was how...
hace 3 años
Amazon
New to the Smart phone world,....fresh off a flip phone so getting use to some of the functions and quirks will take a while. I have noticed while taking a call, incoming calls occasionally disconnect the call I'm currently on...probably user error I'm sure.
hace 3 años
Verizon Wireless
The standard 128 gb was an improvement over my Samsung Galaxy S9+ and I love the fact that this phone also accepts an SD card. Setup was fairly easy with onboard Samsung tools to move files and configurations and apps from phone to phone.
hace 3 años
Amazon
Very good budget phone. Update to Android 14 is coming in the next weeks. The 5G UC run fast, smooth movement, processor is good (no delays), sharp images and bright display. Feels very nice. I recommended it.
hace 2 años
Verizon Wireless
Great screen resolution. Perfect for watching online videos. Handles streaming apps with ease. Pros: Battery, screen, charging, signal strength, expandable memory Cons: No regular headphone jack if you still use that, no wireless charging, no wall charger, one color.
hace 3 años
Amazon
Very good phone to use I had mine for 3 years I believe, and it works great. Easy to use. The camera quality is good. The zoom on the camera is okay,(usually comes out pixelated for me).
hace 2 años
Verizon Wireless
The A53 is just okay. I think there is a lot of room for improvement. In 2023, I feel like this is more like a 2015 model smartphone. For a Samsung, I'm disappointed. For years, I stuck to HTC and LG (neither of which are made anymore). They were easier to customize.
hace 3 años















































