- Pantalla 6.2" HD+
- Procesador Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm)
- 2GB de RAM, 32GB de almacenamiento expande hasta 512GB MicroSD
- Cámara trasera de 13MP + 2MP y frontal 8MP
- Batería de 4000 mAh
Samsung
Teléfono Celular Galaxy A10s, 32 GB, Negro










₡94,200
Fuera de inventario

Samsung Teléfono Celular Galaxy A10s, 32 GB, Negro
Fuera de inventario
₡94,200
¿Por qué comprar con Unimart?
Garantía y respaldo local
Excelente servicio
Los mejores precios
Alternativas Recomendadas
Descripción
Características
General
| Marca | Samsung |
| Modelo | A10s |
| Número de modelo | SM-A107MZ |
| Dimensiones | 155.6 x 75.6 x 7.8 mm |
Sistema
| Sistema operativo | Android 9.0 Pie |
| CPU | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Capacidad de memoria RAM | 2GB RAM |
| ROM | 32GB |
| Memoria expandible | Hasta 512GB (se requiere MicroSD) |
| Sensores | Acelerómetro Proximidad Luz ambiente Lector de huellas Desbloqueo facial |
Pantalla
| Tipo de pantalla | LCD IPS touchscreen capacitivo |
| Tamaño de pantalla | 6.2" pulgadas |
| Resolución de pantalla | 720 x 1520 |
| Color de pantalla | 16 Millones |
| Relación de aspecto de imagen | 19:9 |
Redes
| Conectividad inalámbrica | 2G GSM, 3G HSDPA, 4G LTE, Bluetooth, GPS, |
| Frecuencia | 2G GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 (SIM 1 & SIM 2) 3G HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 4G LTE 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Bluetooth | Sí, v5.0 LE, A2DP |
| NFC | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n; Wi-Fi Direct |
| GPS | GPS con soporte A-GPS, Galileo y GLONASS |
Cámara
| Tipo de cámara | Tres cámara (una frontal y dos trasera) |
| Tipo de flash incluido | LED |
| Cámara trasera | Dual, 13 MP (f/1.8, wide) + 2 MP (f/2.4, profundidad) Funciones autofocus, flash LED, IA, geo-tagging, HDR |
| Cámara frontal | 8 MP, f/2.0 |
| Grabación de vídeo | 1080p@30fps |
Conectividad
| Compartimiento de tarjeta SIM | Nano-SIM (SIM 1 + SIM 2 + MicroSD) |
| Compartimiento de Micro USB | Sí, MicroSD hasta 512GB |
| Salido audio | Sí, conector de audio 3.5 mm |
| Micrófono | Sí |
| Altavoz | Sí |
| Interfaz USB | microUSB 2.0 |
Media
| Formato de video | MP4/H.264 |
| Formato de audio | MP3/eAAC+/WAV/FLAC |
| FM radio | No |
Batería
| Tipo de batería | Li-P0 |
| Carga rápida | No |
| Carga inalámbrica | No |
| Capacidad | 4000 mAh Li-Po |
| Cargador | Cargador de viaje |
En la Caja
- 1x Teléfono
- 1x Batería (no extraíble)
- 1x Cable USB a Micro USB
- 1x Adaptador de corriente
- 1x Manual de usuario
Garantía & Otros
| Garantía | 1 año por defectos de fabrica |
| Peso | 159.0407g |
| SKU | UM00YNW6 |
| Publicado en Unimart.com | 24-01-26 |
| Feedback | ¿Viste un precio más bajo? Queremos saber. |
Categorías relacionadas:
Opiniones & Preguntas
4.0
994 opiniones
5
4
3
2
1
Takealot
All the functionaly in great formfactor at a good price
hace 4 años
Amazon
Samsung androids might be the best. Although it is not the Flagship "S," the "A" is the best android platform I've experienced. The battery life is excellent, although my phone is fairly new (approximately 1month now). The resolution is excellent for it's current price. As is its sound quality.
hace 4 años
Amazon
At the price point I wasnt expecting it opetate as an high end phone would. Its slow to make and receive calls. When an incoming call comes in it takes a while for the call to come up or even when your trying to make one. If you can overlook this, then I recommend this phone.
hace 5 años
Amazon
Samsung Android phone you get what you pay for it gets the job done just understand the specs of the phone your buying don’t expect a flagship galaxy but a workhorse none the less
hace 6 años
Amazon
I bought this Samsung phone for my father because he wanted one that was decent but not expensive. It also takes great pictures and HD video. This phone has all of the features he was looking for except the 4G LTE.
hace 4 años
Amazon
I like this phone great color easy to use perfect camera take great pictures and videos are great .I am enjoying my phone
hace 6 años
Samsung
Simple use with very fast performance. Smooth experience with mediatek P22.
hace 6 años
Takealot
Brand new Samsung A10 lasted a few days . After full charge screen went blank and wouldn’t charge
hace 2 años
Amazon
I purchased this back in April to use with my ATT sim. It is a fantastic phone. Zero issues with operation, apps, battery, fingerprint recognition, face recognition. Literally, awesome. HOWEVER It might be user error, or not reading correctly. I'm in the US. It says Global 4G LTE.
hace 4 años
Amazon
I bought this back in December 2020 and it was good for the first 4 months. Coming close to a year I got rid of it after having it for 6 months. I just stumbled across an old email and thought I’d write a review.
hace 4 años























