- Pantalla 6.5" PLS, LCD, HD+
- Procesador Octa-core (4x2.3 GHz & 4x1.8 GHz)
- 4GB de RAM, 64GB de almacenamiento
- Cámara trasera doble de 50MP + 2MP y frontal de 5MP
- Batería de 5000 mAh
Samsung
Teléfono Celular Galaxy A04, 64GB, Negro



























₡77,700
Fuera de inventario

Samsung Teléfono Celular Galaxy A04, 64GB, Negro
Fuera de inventario
₡77,700
¿Por qué comprar con Unimart?
Garantía y respaldo local
Excelente servicio
Los mejores precios
Alternativas Recomendadas
Descripción
Características
General
| Marca | Samsung |
| Modelo | Galaxy A04 |
| Número de modelo | SM-A045MZKGGTO, SM-A045MZWGGTO, SM-A045MZGGGTO |
| Color | Negro, Blanco y Verde |
| Dimensiones | 16.44 x 7.63 x 0.91 cm |
| Peso | 192 g |
Sistema
| Sistema operativo | Android 12, actualizable a Android 13, One UI Core 5.0 |
| CPU | Octa-core (4x2,3 GHz y 4x1,8 GHz) |
| Capacidad de memoria RAM | 4GB |
| ROM | 64GB (expandible hasta 1 TB mediante microSD) |
| Almacenamiento disponible | 47.4GB |
| Sensores | Acelerómetro Sensor de luz Sensor de proximidad |
Pantalla
| Tipo de pantalla | PLS LCD |
| Tamaño de pantalla | 6.5" |
| Resolución de pantalla | 720 x 1600 p (HD+) |
| Colores |
16 millones |
| Relación de aspecto | 20:9 |
Redes
| Bluetooth | Sí, V5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| GPS | GPS, Glonass, Beidou, Galileo |
Cámara
| Tipo de cámara | Cámara triple (una frontal y dos traseras) |
| Cámara trasera | - 50 MP, f/1.8, (gran angular), AF - 2 MP, f/2.4, (profundidad) |
| Autoenfoque (cámara trasera) | Sí |
| Zoom (cámara trasera) | Zoom digital de hasta 10x |
| Flash | Sí |
| Resolución de grabación de video | Full HD (1,920 x 1,080) @ 30 fps |
| Cámara frontal | - 5MP, f/2.2 |
Conectividad
| Compartimiento de tarjeta SIM | SIM doble, Nano-SIM (4FF) |
| Tipo de ranura SIM | SIM 1 + SIM 2 + microSD |
| Salida audio 3,5 mm | Estéreo |
| Micrófono | Sí |
| Altavoz | Sí |
| Interfaz USB | USB tipo C 2.0 |
Media
| FM radio | Sin especificar |
| Formatos de reproducción de video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| Resolución de reproducción de video | Full HD (1,920 x 1,080) @ 30 fps |
| Formatos de reproducción de audio | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
Batería
| Tipo de batería | Li-Po |
| Capacidad | 5000 mAh, no extraíble |
En la Caja
- 1x Samsung Teléfono Celular Galaxy A04, 64GB
Garantía & Otros
| Garantía | 1 año por defectos de fabrica |
| Peso | 0.192kg |
| SKU | UM00RJ2N |
| Publicado en Unimart.com | 24-01-26 |
| Feedback | ¿Viste un precio más bajo? Queremos saber. |
Categorías relacionadas:
Opiniones & Preguntas
4.6
177 opiniones
5
4
3
2
1
Takealot
I would definitely recommend you to buy this product.I have it for a couple of months now and still no problem at all.The price is worth every penny!The device can get a little slow at some point,but to prevent that,make sure you check for software updates press update(might take a while)but will...
hace 2 años
Takealot
At the price range this is a really nice phone. I won't recommend it if you are used to high-end or flagship models but it is a nice phone for someone who can't afford to buy separate charging blocks etc, it will also serve well as a first phone for a young teen. Overall happy with the product.
hace 2 años
Takealot
The phone is great for what you pay for. It can do everything that any modern smart phone should do. The 3 gigs of ram makes a big difference compared to the previous phone I had with 2 gigs. I added a 32 gig SD card so space is not an issue. The only thing I wasn't expecting is the huge screen.
hace 2 años
Takealot
Bought my wife and I each one of these smartphones, we are big Samsung fans. Have had it for over two years now and still going strong with no problems. It is an entry level Samsung smartphone but works just as well as the more expensive models.
hace 2 años
Takealot
My Samsung is fantastic! As expected, it cools and charges quickly. It is perfectly suited for my hand, and the screen offers vivid, pleasingly saturated color. It has a smooth screen. Even still, I would have preferred it more if they had included earphones.
hace 3 años
Takealot
It does what needs to be down. It just overheats sometimes for no apparent reason.
hace 9 meses
Takealot
yes , simple and very easy to use like it so much
hace 1 año
Takealot
Good quality cheapy - does what it needs to for our needs. We needed it for basic use and it works perfect for it.
hace 1 año
Takealot
The phone is not giving me any problems I'm still enjoying my purchase
hace 1 año
Takealot
My both my son's love their phones
hace 1 año








































