- Pantalla de 6.5" FHD
- Procesador Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm)
- 128GB de almacenamiento
- Cámara principal cuádruple de 64MP + 12MP + 5MP +5MP y frontal de 32MP
- Batería de 4,500 mAh
Samsung
Teléfono Celular Galaxy A52, 128 GB, Negro





























₡215,500
Fuera de inventario

Samsung Teléfono Celular Galaxy A52, 128 GB, Negro
Fuera de inventario
₡215,500
¿Por qué comprar con Unimart?
Garantía y respaldo local
Excelente servicio
Los mejores precios
Alternativas Recomendadas
Descripción
Características
General
| Marca | Samsung |
| Modelo |
Galaxy A52 |
| Color | Lila, Negro, Azul y Blanco |
| Número de modelo | SM-A525MZKGGTO, SM-A525MZBGGTO, SM-A525MZWGGTO, SM-A525MLVGGTO |
| Dimensiones | 15.99 x 7.51 x 0.84 cm |
| Peso | 189 g |
Sistema
| Sistema operativo | Android 11, One UI 3.1 |
| CPU |
Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| ROM | 128 GB |
| RAM | 4 GB |
| Sensores | Huella digital (debajo de la pantalla, óptica) Acelerómetro Giroscopio Proximidad Brújula |
Pantalla
| Tipo de pantalla | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits (pico) |
| Tamaño de pantalla |
6.5" pulgadas |
| Resolución de pantalla | 1080 x 2400 p |
| Relación de aspecto de imagen | 20:9 |
Redes
| Conectividad inalámbrica | GSM, HSPA, LTE, GPS, Bluetooth, NFC, WiFi |
| Frecuencia | Bandas 2G GSM 850 / 900 / 1900 / 2100: SIM 1 y SIM 2 (solo modelo de doble SIM) Bandas 3G HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 Bandas 4G LTE (sin especificar) Velocidad: HSPA 42,2 / 5,76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | Sí, v.5.0, A2DP, LE |
| NFC | Sí |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, banda dual, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Sí, con A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
Cámara
| Tipo de cámara | Quíntuple (una frontal y cuatro traseras) |
| Tipo de flash incluido | LED |
| Cámara trasera | 64 MP, f / 1.8, 26 mm (ancho), 1 / 1.7X ", 0.8µm, PDAF, OIS 12 MP, f / 2.2, 123˚ (ultraancho), 1.12µm 5 MP, f / 2.4, (macro) 5 MP, f / 2.4, (profundidad) Grabación: 4K a 30 fps, 1080p a 30/120 fps; giro-EIS |
| Cámara frontal |
32 MP, f / 2.2, 26 mm (ancho), 1 / 2.8 ", 0.8μm Grabación: 4K a 30 fps, 1080p a 30 fps |
Conectividad
| Compartimiento de tarjeta SIM | SIM única (Nano-SIM) o SIM dual híbrida (Nano-SIM, doble modo de espera) |
| Memoria expandible |
Sí, MicroSD |
| Salido audio | Sí, conector de audio de 3.5 mm |
| Micrófono | Sí |
| Altavoz | Sí |
| Interfaz USB | USB tipo C 2.0, USB sobre la marcha |
Media
| Radio |
Sin especificar |
Batería
| Tipo de batería | Li-Po |
| Capacidad | 4,500 mAh |
| Carga rápida | Sí, 25 W 50% en 30 min (anunciado) |
En la Caja
- 1x Samsung Teléfono Celular Galaxy A52, 128 GB
Garantía & Otros
| Garantía | 1 año por defectos de fabrica |
| Peso | 0.189kg |
| SKU | UM008NFO |
| Publicado en Unimart.com | 24-01-26 |
| Feedback | ¿Viste un precio más bajo? Queremos saber. |
Categorías relacionadas:
Opiniones & Preguntas
4.5
1415 opiniones
5
4
3
2
1
Amazon
I and my wife both needed new phones brought on by AT&T shutting down 3G, yeah if the phone does what it needs to we keep using them. Don't believe in getting a new phone every year or so, waste of money and pollutes the planet. Transferring everything from the old to the new was surprisingly easy.
hace 4 años
Amazon
I'd like to state that I like my Samsung very much but I have an unresolved issue when I try to update the system without Wi-Fi. Samsung has been unhelpful and I'm disappointed. I have been able to update the system of every other cell phone from every other manufacturer using my data plans but this...
hace 4 años
Amazon
This 5g phone has great features for the price. The battery can last two days and doesn't run down at night like my other phones did. It is very responsive, comfortable to hold, has a beautiful display, lots of storage and does everything I need a phone to do. I'm very pleased with my new phone.
hace 4 años
Amazon
It does not have dual option for 2 different Bluetooth. Very expensive for what it is lacking. Fingerprint reader is on screen and most of the times don't read at first time. Plus it lights up the screen at night to max brightness so it kind of defeats the purpose of having night mode.
hace 4 años
Amazon
Excellent value for the technical features included. I am not going to review the various technical aspects of the Samsung Galaxy A52, because there are numerous YouTube vloggers that do it better than I ever could, but the main advice I can say is that the A52 is perfect for its relatively 'modest'...
hace 4 años
Amazon
I just want a reliable phone, and so far I'm happy. Good sound quality for both me and the recipient. Tiny gripe. My last Samsung phone had the print ID on the power button which meant I could switch it on and open it at the same time.
hace 1 año
Amazon
Phone has features I wanted , good camera, finger print reader works well, good memory and storage. Battery lasts
hace 1 año
Amazon
Bought this because I didn't want to spend too much on a more newer mobile.. Anyway, I've just updated to a Samsung galaxy S21 ultra... which in comparison is rubbish. Wish I'd stuck with the A52.. great signal, 5g in most towns and further afield. Bright screen..etc.
hace 2 años
Amazon
Great phone. One of the last with headphone jack and separate SD card slot. Reliable, great camera, easy to use as are the Samsung Galaxy range. Had Samsungs for years now. Did not want one that relied on huge data base to store my things on. SD Card only way to go. Battery life great.
hace 2 años
Amazon
Good mid range phone
hace 3 años










































