- Pantalla TFT U-Cut HD+ de 6.7"
- Procesador Mediatek Helio G85 (12 nm)
- 4GB de RAM, 64GB de almacenamiento
- Cámara trasera doble 50MP + 2MP y frontal de 8MP
- Batería de 5,000 mAh
Samsung
Teléfono Celular Galaxy A06, 64GB, Negro + Gratis Gift Card ¢5,000












₡53,400
Disponible

Samsung Teléfono Celular Galaxy A06, 64GB, Negro + Gratis Gift Card ¢5,000
Disponible
₡53,400
¿Por qué comprar con Unimart?
Garantía y respaldo local
Excelente servicio
Los mejores precios
Descripción
Características
General
| Marca | Samsung |
| Modelo | Galaxy A06 |
| Número de modelo | SM-A065MZKDGTO, SM-A065MLBDGTO, SM-A065MLGDGTO |
| Color | Negro, Celeste, Verde |
| Dimensiones | 167.3 x 77.3 x 8 mm |
| Peso | 189g |
Sistema
| Sistema operativo | Android 10 |
| CPU | Mediatek Helio G85 (12 nm) Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Capacidad de memoria RAM | 4GB |
| ROM | 64GB |
| Sensores | Acelerómetro Detección de proximidad virtual |
Pantalla
| Tipo de pantalla | PLS LCD |
| Tamaño de pantalla | 6.7" pulgadas |
| Resolución de pantalla | 720 x 1600 (HD+) |
| Relación de aspecto de imagen | 20:9 |
Redes
| Conectividad inalámbrica | 802.11a/b/g/n/ac 2.4GHz+5GHz, VHT80 |
| Frecuencia | - 2G GSM 850 / 900 / 1800 / 1900: SIM 1 y SIM 2 (solo modelo de doble SIM) - 3G HSDPA 850 / 900 / 2100 - 4G LTE 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - Velocidad: HSPA 42,2 / 5,76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| NFC | No |
| WiFi | 802.11a/b/g/n/ac 2.4GHz+5GHz, VHT80 |
| GPS | Sí, con GPS, Glonass, Beidou, Galileo |
Cámara
| Tipo de cámara | Cámara triple (una frontal y dos traseras) |
| Tipo de flash incluido | Flash LED |
| Cámara trasera | 50.0 MP + 2.0 MP, F1.8 , F2.4 |
| Cámara frontal | 8.0 MP, F2.0 |
Conectividad
| Compartimiento de tarjeta SIM |
-Dual-SIM -Nano-SIM (4FF) -SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Salido audio 3,5 mm | Sí |
| Micrófono | Sí |
| Altavoz | Sí |
| Interfaz USB | USB Tipo C |
Media
| FM radio | Sí |
Batería
| Tipo de batería | Li-Po |
| Capacidad | 5,000 mAh, no extraíble |
En la Caja
- 1x Samsung Teléfono Celular Galaxy A06, 64GB
Garantía & Otros
| Garantía | 1 año por defectos de fabrica |
| Peso | 206g |
| SKU | SM-A065MZKDGTO |
| Publicado en Unimart.com | 10-10-25 |
| Feedback | ¿Viste un precio más bajo? Queremos saber. |
Categorías relacionadas:
Opiniones & Preguntas
4.5
1323 opiniones
5
4
3
2
1
Takealot
I bought this phone for my grandmother and guess what she loves it to the moon. Ofcourse she doesn't use most of it's features because she just 90yrs old. She says the take clear photos and videos of her grand grand children. She mentioned that times has changed and she in it for that❤️.
hace 2 semanas
Samsung
My phone has multiple issues: the keyboard glitches frequently, and during charging it starts auto-typing. While listening to voice notes, playback stops abruptly and the screen turns black. Notifications for calls and messages are unreliable.
hace 7 meses
Takealot
As usual, Samsung does not disappoint, and this is no exception. For their most entry level phone this thing works really really well. I bought it for my father-in-law, and honestly he loves it. Honestly this has more functionality and capability that the iPhone 12 he had before.
hace 4 meses
Samsung
This is an average phone but display is very bad there are sone spots after 7 days in the phone so i did not recommend anyone to go with samsung a06
hace 1 año
Takealot
I would recommend this product because it is a flexible phone , I didn't even spend much time with it but I almost knew everything about it . I gave it 4 star because on the other day it freez up while I was trying to touch each and it take about 5 to 8 minutes to be right but that thing happened...
hace 8 meses
Samsung
A Reasonable good product but the RAM Should be 6gb to 8 hb compatible to it's ROM. All the other features are well in this reason able price. The only issue is the RAM size.
hace 7 meses
Takealot
for the price its perfect if you change a lot of settings you can get it to run smooth and fast it struggles with multitasking (gps+spotify phone shat itself) battery is amazing pics are not bad at all screen is cheap you can see lines and pixels if you look for it.
hace 1 mes
Samsung
Very versatile good mobile I love Samsung company my name saadullah Khan I am 13 year old when I am business man I purchased Samsung company
hace 9 meses
Takealot
This is indeed a good phone if you wish to own an A Series or a Samsung but with a low budget. It's a phone for those who aren't Tech Savvy as it's quick enough for multi-app switching, browsing, You***e or Social Media, and light games @30fps or lower - above that it lags a lot.
hace 6 meses
Samsung
I bouth this 7 months ago very budget freindly phone overall experienve is good but perfomence in game is low
hace 1 mes

























