- Pantalla de 8.7 pulgadas LCD TFT
- Procesador Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
- 4GB de RAM, 64GB de almacenamiento
- Cámara trasera de 8MP y frontal de 2MP
- Batería de 5100 mAh
Samsung
Tablet 8.7" Galaxy Tab A9, 64GB, Gris














₡61,900
Fuera de inventario

Samsung Tablet 8.7" Galaxy Tab A9, 64GB, Gris
Fuera de inventario
₡61,900
¿Por qué comprar con Unimart?
Garantía y respaldo local
Excelente servicio
Los mejores precios
Alternativas Recomendadas
Descripción
Características
General
| Marca | Samsung |
| Modelo | Galaxy Tab A9 |
| Número de modelo | SM-X110NZSAL15, SM-X110NZAAL15 |
| Color | Blanco, Gris |
| Dimensiones (alto x ancho x profundidad) | 211.0 x 124.7 x 8.0mm |
| Peso | 333 g |
Sistema
| Sistema operativo | Android 13, One UI 5.1 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Capacidad de memoria RAM | 4GB |
| ROM | 64GB |
| Sensores | Acelerómetro Proximidad Brújula |
Pantalla
| Tipo de pantalla | TFT LCD |
| Tamaño de pantalla | 8.7" (220.5mm) |
| Resolución de pantalla | 1340 x 800p (WXGA+) |
| Intensidad de color | 16M |
| Relación de aspecto | 5:3 |
Redes
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, doble banda, Wi-Fi Direct |
| Posicionamiento | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
Cámara
| Cámara principal resolución | 8.0 MP |
| Cámara principal auto focus | Sí |
| Cámara frontal resolución | 2.0 MP |
| Cámara principal Flash | No |
| Resolución de grabación de video |
FHD (1920 x 1080) @30fps |
Conectividad
| Nano-SIM, eSIM | No |
| Audífono | 3.5mm estéreo |
| Altavoz | Sí |
| Interfaz USB | USB 2.0 |
Batería
| Tipo de batería | Li-Po 5100 mAh, no extraíble |
| Carga |
15W cableado |
En la Caja
- 1x Samsung Tablet 8.7" Galaxy Tab A9, 64GB
- 1x Cable de carga
- 1x Documentación
Garantía & Otros
| Garantía | 1 año por defectos de fabrica |
| Peso | 400g |
| SKU | MBP-8292 |
| Publicado en Unimart.com | 19-02-26 |
| Feedback | ¿Viste un precio más bajo? Queremos saber. |
Categorías relacionadas:
Opiniones & Preguntas
4.5
1423 opiniones
5
4
3
2
1
PowerPlanetOnline
Tablet Samsung practica, funcional y muy manejable
hace 2 años
Takealot
Great device for anyone needing a larger screen or a child's device. It's awesome that tampered glass and covers are easily available and it's on the latest Android version and will receive upgrades for more years. Bought this for study, videos and it does the job.
hace 8 meses
Jumia Egypt
المنتج ممتاز التوصيل ممتاز و لكن جالي لون غير اللي طلبته بس عجبني
hace 1 año
Takealot
I was looking for a tablet or Kindle to read eBooks on and decided on a tablet because it offers more versatility. After some research, I chose the Samsung Galaxy Tab A9. The size is perfect, and the battery life is impressive—if you're only reading eBooks, it lasts more than a week!
hace 1 año
Takealot
Well what a fantastic little device, perfect for reading my books and letting the kids play a game. The 8.7" Inch screen is big enough and does not feel bulky like some other counterpart product. Perfect for keeping it at home to run of the Wifi... basic and simplistic.
hace 9 meses
Takealot
My little one has ASD and is still finding her voice. She is brilliant ofcause but just needs help to get the words out. This device is amazing. Honestly not different from any other Android device, however has been great for my girl.
hace 3 meses
Takealot
I mostly use this tablet for reading and find it a great substitute for an eReader. It's the perfect size for reading as well as having the extra functionality of a tablet that an eReader does not have. It also has a great display and sound and is perfect for watching Netflix etc.
hace 1 año
John Lewis
As I am an elderly and almost complete novice on all things techy, I can't give a reasoned review. However I can say that it never ceases to surprise and occasionally delight me when I get something right! Hopefully we will age gracefully together and provide hours of interest and entertainment.
hace 1 año
Very
I have just bought a new one as I wanted to keep work and private e mails etc separate. It's an easy choice of what to get when you have been so happy with your first two tablets . What's to change it does all I need and is all so compact at a great price . The happy buyer .
hace 2 años
Grooves-inc
Compared to other tablets I've had it's much faster, lighter, easy to use, good sound, great portability. I'm not power user and it's just what I need.
hace 2 años



























